piątek, 22 kwietnia 2016

Nic wyraźnie nie zaznaczy projektu trawnika albo kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj wysokie, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli pragniemy by nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie wybujałe zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być utrudnione.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych grządkach, niewysokie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe placki ziemi. Estetycznie ukształtowany nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie względnie postawne zielone ogrodzenia wolno otrzymać z odmian zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej klasy często są dużo bardziej kosztowne aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, aliści jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć samopas.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał zaś uratuje filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader zacieniony, warto aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre spośród cienioznośnych typów maja formie o płowych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu przekonywające w słońcu, natomiast nawet w śladu korona drzewa zostają dosyć jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz