środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PVC z Zgierza stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztachety PVC z Pieńska na plot i bramę sztachetowa buduje się z głazów różnorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nietypowych kształtach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz